Genetski kod virusa koje nosimo otkriva istoriju naših putovanja

Otkrivanjem genetskog koda virusa koji gotovo svi nosimo u našem telu možemo stvoriti ličnu mapu svih naših putovanja, tvrde istraživači koji su naškli genetski dokaz da i dva različita soja herpes simplex virusa mogu izazvati kožne lezije kod iste osobe. Prema navodima časopisa Virology, internacionalni tim istraživača je saopštio da ova otkrića mogu istovremeno doprineti boljem razumevanju načina na koji će virus uticati na razvoj nekog oboljenja u telu domaćina.

Herpes simplex virus tip 1 (HSV-1) je veoma čest u svim sredinama širom sveta. Gotovo svi ljudi na svetu su potencijalni nosioci ovog virusa, koji u slučaju pada imuniteta izaziva na usnama kožne lezije, tzv “groznicu”, ili prosto “herpes”. Ubrzo nakon rođenja, virus poreklom sa majke kolonizuje usnu duplju novorođenčeta i tu ostaje do kraja života, čineći deo uobičajene flore usne duplje.  Međutim, koristeći analizu virusnog genoma, naučnici su otkrili postojanje dve različite vrste virusa HSV – 1 kod istog dobrovoljca iz SAD. Jedan deo flore je činio uobičajeni evropsko – severnoamerički soj ovog virusa, dok je drugi bio azijski soj koji je dobrovoljac najverovatnije “pokupio” u vojnoj službi tokom Korejskog rata 50 – ih godina prošlog veka.

Jedan od istraživača koji je učestvovao u sprovedenoj studiji, Dr Derek Gatherer, predavač  u Odeljenju za biomedicinske i biološke nauke Lancaster univerziteta u Velikoj Britaniji, je tom prilikom izjavio da je veoma moguće da svaka osoba ima zapisanu ličnu, a naročito istoriju putovanja na molekularnom nivou, što se upravo može detektovati na osnovu analize soja HSV-1 koji ta osoba nosi u sebi. Istraživači su tokom studije razvili brzi test za analizu genoma HSV-1 virusa, na osnovu kojeg se može precizno i lako utvrditi kom soju pripadaju virusi iz određenog uzorka. Test koji su nazvali PCR RFLP  koristi enzime izolovane iz bakterije koja napada specifične molekularne otiske  u genomu HSV-1  virusa.

U ranije objavljenim naučnim radovima, ovaj tim naučnika je već objavio da je analizom genoma virusa HSV-1 moguće utvrditi njegovo geografsko poreklo, budući da postoje određene specifičnosti koje razlikuju podsojeve ovog virusa poreklom iz Azije, Afrike i sa evropsko – severnoameričkog područja. Budući da se kolonizacija ovim virusom uglavnom događa u najranijem periodu ljudskog života, dominantan soj u flori svake pojedinačne osobe nam može mnogo toga reći o njenom poreklu ili mestu rođenja, ali na osnovu manje dominantnog podsoja HSV – 1 sada možemo utvrditi i kretanje određene osobe tokom života, tvrde istraživači. Takođe, postojanje istovetnog podsoja ovog virusa može jasno ukazivati i na blisku povezanost i kontakt dve osobe, mnogo čvršće i jače nego da je izolacijom kod tih osoba utvrđeno postojanje različitih podsojeva HSV-1. Očekivano, ova otkrića su najviše pobudila pažnju  forenzičara i kriminologa.

"Forenzička virusologija je možda na putu da potvrdi ili opovrgne učestvovanje neke osobe u zločinu, al ii da utvrdi identitet žrtve na osnovu DNK otisaka HSV-1 virusa koji nosi”, dodao je Dr Derek Gatherer.

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com